טרנד חדש, משקים למכירה לבעלי ממון

טרנד חדש, משקים למכירה לבעלי ממון

כתב: עודד חלף - אדריכל.

בני האצולה בוונציה של המאה השש עשרה החלו לרכוש קרקעות חקלאיות בצפון איטליה, לאחר שעיסוקם המסורתי במסחר ימי התדרדר בעקבות שינויים שחלו אז בעולם, כמו התחזקות הצי הטורקי וגילוי אמריקה. על משקים למכירה שנרכשו על ידם, הם תכננו ובנו וילות, אשר הכילו, הן את פעילותן החקלאית והמסחרית החדשה והן את פעילותם החברתית והתרבותית, כפי שהיו מורגלים בעירם ונציה.

וילות שנבנו על אדמת משקים נחשבות עד היום לאב טיפוס של בתי הנחלה וחלקן עומד על תילו, ואף ניתן וכדאי מאוד לבקר בהן. המפורסמות שבין וילות אלה תוכננו על ידי אחד מגדולי האדריכלים של כל הזמנים, האדריכל- אנדראה פלדיו, שהוא דרך אגב האדריכל אשר עבודותיו זכו ללימוד ולמחקר הגדול ביותר בתולדות האדריכלות.

בתום לימודי נסעתי לאיטליה לטייל בעקבות עבודות אדריכלות עליהן למדתי, וכתוצאה מטעות שעשיתי בדרך, הגעתי ל"וילה ברברו". הסתכלתי סביבי נדהם וחשבתי לעצמי שכנראה הסתירו אותה ממני בכוונה... אני זוכר את הפגישה האקראית הזו עם וילה ברברו שתוכננה על ידי פאלאדיו, כרגע מיוחד במינו, בו התרגשתי, בפעם הראשונה, מיצירה אדריכלית בדומה להתרגשות, שהייתה שמורה אצלי עד אז ליצירות מוסיקליות.

בעשור האחרון, התפתחה בישראל השאיפה להקים וילות יוקרתיות על שטחי משקים למכירה. אנשים אשר עיסוקם לא שייך לחקלאות רוכשים משקים למכירה מתוך צורך עמוק לקשר עם הקרקע. צמיחת היכולת הכלכלית ועליית רמת החיים, הרי היו יכולות לבוא לידי ביטוי ע"י דירות גדולות במגדלים, ואף וילות עירוניות או אפילו בבתי מלון מפוארים, אבל הידיעה הזו, שיש לך חלקת אלוהים השייכת לך, לילדך ולבני ילדך, נותנת דבר מה נוסף...תחושה של איזון והמשכיות ויציבות. הקשר עם הקרקע הוא קשר שלא ניתן לערעור והוא כורח של חיבור מיוחד, השאיפה המושרשת להמשכיות- להנחיל את אותם משקים למכירה, לדורות הבאים.

 

משק למכירה

משקים למכירה אינם מתאימים לכל אחד, לא כל בעל יכולת כלכלית מבקש לעצמו לגור באדמת משקים למכירה, שכן מעבר ליכולת הכלכלית צריך להיות בעל יכולת לחלום חלומות סמויים ולהיות בעל רצון לממש אותם ולהפוך אותם לחיי מציאות.

אני רואה יתרונות גדולים במגורים באדמת משקים למכירה, בעיקר היום, כאשר רמת התקשורת והמחשוב מאפשרת לשמור ולפתח, כמעט כל עסק, כמעט מכל מקום. המגורים באדמת משקים למכירה, לא מנתקים כיום את הקשר עם החברה בעיר ובעולם. האינפורמציה מועברת בזמן אמיתי לכל מקום והמרחקים מתקצרים כל הזמן בעקבות שיפורי התחבורה. כך יוצא, שכדוגמת אצולת ונציה, אשר שילבה את עיסוקה בחקלאות ומגוריה בקרקעות משקים תוך שימור חיי החברה והתרבות, המעבר להתגורר בקרקעות משקים למכירה, מעלה שוב את איכות החיים האישיים והמשפחתיים מבלי לפגוע ואולי אף להועיל לקשרים חברתיים ועסקיים.

קיים עניין וסיפוק רב בתכנון משקים למכירה. החיפוש המתמיד שלנו, בני האדם, אחרי "המקום האותנטי", המקום האמיתי שלנו, מוצא בקרקעות משקים למכירה, את המענה השלם. הנחלה על מרחביה ועל אזוריה הירוקים נתפסת על ידינו בבחינת נווה מדבר בכוח, נווה המדבר הפרטי שלנו מול העולם הגדול האינסופי.

תכנון משקים מצריך שינוי בתפיסת המרחב וקנה המידה, כמו בציור על בד בגודל 3x5 מ' במקום על בד בגודל1x1

מיקום וילה או וילות בשטח משקים למכירה, חייב להיות חלק ממארג השטחים הפתוחים, המבנים, והצמחייה, כמשתתפים שווי ערך ושווי זכויות ביצירת המראה, שלא כמו בתכנון וילות שמיועדות למכירה על מגרש גדול, אשר ביטויו, אובייקט בודד אחד.

בניית משקים למכירה היא בפרוש לא סתם וילה גדולה הממוקמת בשטח רחב ידיים, הנטייה לבנות וילות למכירה קרוב ככל הניתן לרחוב בכדי להרוויח את הגינה הגדולה שתיווצר בחלקו האחורי של המגרש לא מתאימה בדרך כלל לתכנון משקים. מיקום וילות כחלק מהשטח עצמו יתרום להרמוניה בין המבנים לבין הנוף, ובין האדם לבין נחלתו.

כארכיטקט הייתי בודק את האפשרויות הרבות הטמונות בשימוש המושכל בשטחים המותרים לבניה החקלאית והלא חקלאית. האפשרות לשלב בקרקעות משקים למכירה, פעילויות ספורט, אשר רק שטחים פתוחים גדולים יכולים לאפשר אותם, כמו גידול סוסים, מגרשי גולף וטניס, בריכות שונות וכדומה, לצד גידול גידולים חקלאיים ומבנים לטיפול בהם, כמו בית בד, יקב וכדומה הם יתרונות נפלאים למי שזכה להם. בעצם אלה גם נקודות מוצא מוצלחות מאוד לעשייה וליצירה אשר יקרינו מעבר לגבולות הנחלה.

עיקר עבודתו של האדריכל היא ניסוח רצונותיהם וחלומותיהם של אנשים שונים. החיבור בין החלומות האלה לבין הביטוי האדריכלי הוליד, ויהיה עשוי להוליד, משקים למכירה שגבולם יהיה מסגרת נוף ארץ ישראל יפה באמת, של אנשים יפים באמת.